Teleki tér, 1944
A 2016-os évi megemlékezés fő helyszíne, a Budapest VIII. kerületében található Teleki László tér szimbolikus jelentőségű. Az egykor jelentős zsidó közösséggel rendelkező városrészben több csillagos ház is működött a holokauszt idejében, és 1944-ben itt tört ki zsidó fegyveres megmozdulás a német megszállók ellen, amelynek pontos hátterét azonban jelenleg is kutatják a történészek, így elsősorban a visszemlékezésekből alkothatunk képet a történtekről.
Józsefvárosban a második világháború előtt mintegy 30 ezer zsidó élt. Ezen a környéken többnyire a szegény zsidók laktak. Főleg a Kelet-Magyarországról és Ukrajna felől Budapestre érkezők lakhelye volt a kerület, akiknek egy része az ottani pogromok miatt menekült. A betelepülők nyomán a Teleki tér környéke a zsidó kiskereskedelem és kisipar ismert központja lett.
A II. világháború alatt a Népszínház utca mindkét oldalán sok csillagos ház sorakozott, és a Teleki tér jó része is zsidók számára kijelölt terület volt. Egy-egy lakásban 10-12 ember volt kénytelen összezsúfolódni. 1944-ben a budapesti zsidók egy részét (így a Teleki tér környékén élőket is) a VII. kerületben felállított ún. nagy gettóba tömörítették, amely összefüggő terület volt. Ide telepítettek az elszórt csillagos házakból több mint 40 ezer zsidót, miközben a területről 12 ezer kereszténynek kellett kiköltöznie.
Az átköltözés folyamán nyilas egységek csaptak le a cipekedő zsidókra, kifosztották és sok helyen (például a Városligetben) meggyilkolták őket. Az állandó razziák és a védett gettó részleges felszámolása miatt a létszám folyamatosan emelkedett, végül elérte a 70 ezret.
A folyamatos atrocitásokra válaszul egyedül a Teleki tér környékén történhetett aktív zsidó ellenállás a németekkel szemben valószínűsíthetően 1944. október 15-16-án. Egyes visszaemlékezések szerint a Népszínház utca és a Teleki tér házaiban elhelyezett zsidó munkaszolgálatosok lőttek rá a német megszállókra. A németek bosszúja sem maradhatott el: a zsidó lakosok közül sokakat kivégeztek vagy deportáltak.